Ανθρώπινα Δικαιώματα – η προβληματική της ουσιαστικής προστασίας τους τον 21ο αιώνα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29 (1η ΗΜΕΡΑ)

 

17.30’ | Προσέλευση συνέδρων

 

 18.00’ | Έναρξη του Συνεδρίου

 Aπό τον Πρόεδρο της Ε.Δ.Ε., Χριστόφορο Σεβαστίδη, ΔΝ- Εφέτη

 

 Χαιρετισμοί

 

 19.00’ | Πρώτη θεματική ενότητα – Περιβάλλον  

Πρόεδρος:  Μαρία Χασιρτζόγλου, Αρεοπαγίτης, τ. διευθύντρια της πολιτικής κατεύθυνσης της Ε.Σ.ΔΙ.

 

Εισηγητές

  • Μαρία Καραμανώφ, Αντιπρόεδρος ΣτΕ,

«Η προστασία του περιβάλλοντος ως δικαίωμα και υποχρέωση την εποχή των κρίσεων»

  • Βασίλειος Φαϊτάς,

Εφέτης ΔΔ, μέλος του ΔΣ της Ένωσης Διοικητικών Δικαστών

«Το ιδιοκτησιακό ζήτημα και η διαχείριση των δασών στην Ελλάδα από τις απαρχές του νέου ελληνικού κράτους έως σήμερα.»

  • Παρέμβαση Δημητρίου Γρατσία, Δικαστή στο Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Συμβούλου της Επικρατείας:

«Η Σύμβαση του Aarhus: νεώτερες εξελίξεις σε επίπεδο Ε.Ε.»

 

20.00’ | Παρεμβάσεις – Συζήτηση

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 30 (2η ΗΜΕΡΑ)

 

09.30’ | Προσέλευση συνέδρων

Πρόεδρος: Νικόλαος Πιπιλίγκας, Αντιπρόεδρος Αρείου Πάγου

 

10.00’ | Δεύτερη θεματική ενότητα – Ελευθερία συναθροίσεων 

 Εισηγητές

  • Κωνσταντίνος Χρυσόγονος, Καθηγητής Α.Π.Θ.

«Ο νόμος για το δικαίωμα της συνάθροισης και το Σύνταγμα»

  • Βασίλειος Παπαστεργίου,

Δικηγόρος, μέλος του ΔΣ του ΔΣΑ και πρώην Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου

«Πανδημία και δικαίωμα συνάθροισης: όροι και όρια του περιορισμού ενός συνταγματικού δικαιώματος»

  • Alessandro Simoni,

Καθηγητής Συγκριτικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο της Φλωρεντίας

«Κίνδυνος, αβεβαιότητα και κοινωνικός έλεγχος: Συγκριτική άποψη σχετικά με τους περιορισμούς στην ελευθερία συγκέντρωσης κατά τη διάρκεια της έκτακτης ανάγκης covid-19»

11.00’ | Τρίτη θεματική ενότητα – Ελευθερία έκφρασης  

Εισηγητές

  • Βασίλειος Σκουρής,

πρώην Πρόεδρος του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ομ. Καθηγητής Α.Π.Θ.

«Η κριτική στις δικαστικές αποφάσεις»

  • Παναγιώτης Βενιζελέας,  Αρεοπαγίτης

«Δικαστές και Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης»

 12.00’ | Παρεμβάσεις – Συζήτηση 

 

16.30’ | Προσέλευση συνέδρων

 

17.00’ | Τέταρτη θεματική ενότητα – Εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα  

Εισηγητές

  • Άρις Καζάκος, ομ. Καθηγητής Α.Π.Θ.

«Ανεξαρτησία της δικαιοσύνης, δίκαιη δίκη και ισότητα στις εργατικές διαφορές»

Αποθήκευση αρχείου (PDF, Unknown)

Αναδημοσιεύεται από το τεύχος Δεκεμβρίου 2021 της ΕΕργΔ (ΕΕργΔ 2021, σ. 1253 επ.) με την άδεια του εκδότη.

  • Άγγελος Στεργίου, ομ. Καθηγητής Α.Π.Θ.

«Ο δικαστής ως εγγυητής του δικαιώματος στην κοινωνική ασφάλιση»

 

18.00’ | Πέμπτη θεματική ενότητα – Αρχή της ίσης μεταχείρισης

Εισηγητές

  • Ιωάννα Ξυλιά,

Εφέτης- Υπεύθυνη Οικονομικής Διαχείρισης Ε.Δ.Ε.

«Το δικαίωμα της μη διακριτικής μεταχείρισης λόγω φύλου- βία κατά των γυναικών»

  • Στέργιος Μήτας,

Επίκουρος Καθηγητής Φιλοσοφίας Δικαίου του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας

«Για το δικαίωμα στον έμφυλο αυτό- και ανα- προσδιορισμό: ολίγες σκέψεις»

 

 19.00’ | Παρεμβάσεις – Συζήτηση  

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 31 (3η ΗΜΕΡΑ)

09.30’ | Προσέλευση συνέδρων

Πρόεδρος: Διονυσία Μπιτζούνη, επ. Αρεοπαγίτης, Πρόεδρος της Εταιρείας Ελλήνων Δικαστικών Λειτουργών για τη Δημοκρατία και τις Ελευθερίες

 

10.00’ | Έκτη θεματική ενότητα – Δικαιώματα κρατουμένων 

 Εισηγητές

  • Ευτύχιος Φυτράκης, ΔΝ -Δικηγόρος

«Σωφρονιστική νομοθεσία και αντεγκληματική πολιτική: σύγχρονες τάσεις και προοπτικές»

  • Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης,

Καθηγητής Πανεπιστημίου Μακεδονίας

«Τα δικαιώματα των κρατουμένων στην Ελλάδα: διεθνείς δεσμεύσεις και νομολογία»

 

11.00’ | Έβδομη θεματική ενότητα – Δικαιώματα προσφύγων

Εισηγητές

  • Δημήτρης Χριστόπουλος, Καθηγητής Παντείου Πανεπιστημίου

«Αν το προσφυγικό ήταν πρόβλημα, θα είχε λύση»

  • Σαλώμη Μούζουρα, Εφέτης

«Η νέα Κ.Υ.Α: Τουρκία, ασφαλής τρίτη χώρα»

 

12.00’ | Όγδοη θεματική ενότητα – Δίκαιη Δίκη  

Εισηγητές

  • Jose Igresia Matos, Πρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης Δικαστών (IAJ) 

«Δίκαιη δίκη και δικαστική ανεξαρτησία –Μπορεί να υπάρξει η μία χωρίς την άλλη;»

  • Γεώργιος Σκιαδαρέσης, Αντεισαγγελέας Αρείου Πάγου

«Τεκμήριο αθωότητας και ΜΜΕ- παραβιάσεις και προστασία»

 

13.00’ | Παρεμβάσεις – Συζήτηση

7-12-2019 , Διαδικασίες Ευρωπαϊκού Δικαίου στο Ειρηνοδικείο

Πρόγραμμα

Εισηγήσεις

Ελένη Τζουνάκου, ΜΔΕ – Ειρηνοδίκης Άργους

Χρυσάνθη Παπαστάμου, ΜΔΕ – Ειρηνοδίκης Αθηνών

Καλλιόπη Χρονοπούλου, υπ. ΔΝ – Ειρηνοδίκης Καλαυρίας

Νίκη Καντούρου, υπ. ΜΔΕ – Ειρηνοδίκης Αθηνών

 

28/4/2018 – Η δικαστική ανεξαρτησία ως επιταγή του Κράτους Δικαίου και σκληρός πυρήνας του δικαιώματος σε δίκαιη δίκη

Πρόγραμμα

Εισηγήσεις

Χριστόφορος Σεβαστίδης, Πρόεδρος ΕΔΕ

Δημήτριος Βερβεσός, Πρόεδρος ΔΣΑ

Λ. – Α. Σισιλιάνος Αντιπ. ΕΔΑΑ και Καθηγητής Διεθνούς Δικαίου του Παν. Αθηνών

Peter M. Huber Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου στο Πανεπ. του Μονάχου

Th. Hochmann καθηγητής Δημοσίου Δικαίου στο Πανεπ. Reims Champagne – Ardenne

Νικόλαος Σαλάτας, Εφέτης Γεν. Γραμ. ΕΔΕ

 

Jose de Freitas Α’ Αντιπρόεδρος CCBE

Μαρία Χυτήρογλου, Αντιπ. Α.Π.

Άννα Λιγωμένου Αντιπρόεδρος Ελεγκτικού Συνεδρίου

 

 

 

24/11/2018 – ΗΜΕΡΙΔΑ ΝΕΩΝ ΕΙΡΗΝΟΔΙΚΩΝ

Πρόγραμμα

Εισηγήσεις

Μυρσίνη Κοντογιάννη, Εφέτης Βορείου Αιγαίου

Ακριβή Ερμίδου, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Ακριβή Ερμίδου, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Ελένη Ζαχαριάδου, Ειρηνοδίκης – Πρόεδρος του Τριμελούς Συμβουλίου Διεύθυνσης του Ειρηνοδικείου Αθηνών

Χρυσάνθη Θωμά, Πταισματοδίκης Αθηνών

Χαρίκλεια Χρονάκη, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Ασημίνα Γωνιάδου, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Κωνσταντίνος Ευαγγελόπουλος, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Γεώργιος Δελής, Ειρηνοδίκης Αθηνών

13/5/2017 – Επιστημονική Ημερίδα Εργατικού Δικαίου – Επίκαιρα θέματα ουσιαστικού και δικονομικού δικαίου στις εργατικές διαφορές

Πρόγραμμα

 

Εισηγήσεις

Χαιρετισμός Προέδρου ΕΔΕ

Κωνσταντίνος ∆. Ρίζος, ∆ικηγόρος ∆.Ν.

Μαρία Χασιρτζόγλου, Εφέτης

Βασίλειος Φαϊτάς, Πρόεδρος Πρωτοδικών ∆.∆.

4/11/2017 – Ημερίδα για τις προϋποθέσεις και την διαδικασία του Ν. 4469/2017

Πρόγραμμα

Εισηγήσεις

Χαιρετισμός Προέδρου ΕΔΕ

Φώτης Κουρμούσης, Ειδικός Τομεακός Γραμματέας

Ευάγγελος ΞΗΝΤΑΡΟΠΟΥΛΟΣ, Δικηγόρος Αθηνών

Νικόλας Δ. Κανελλόπουλος, Δικηγόρος Αθηνών

 

12,13/11/2016 – Διήμερο Επιμορφωτικό Σεμινάριο νέων Ειρηνοδικών με θέμα: ” Μελέτη και χειρισμός δικογραφιών – σύνταξη αποφάσεων – λοιπά καθήκοντα “

Πρόγραμμα Σεμιναρίου

Εισηγήσεις

Άγγελος Κανάς, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Αικατερίνη Ζοβάνου Ειρηνοδίκης Α΄Αθηνών

Ασημίνα Γωνιάδου

Ελένη Ζαχαριάδου, Ειρηνοδίκης Α’

Ηλίας Κανελλόπουλος, Πρόεδρος Πρωτοδικών Αθηνών

Θεοκτή Νικολαϊδου, Εφέτης Ευβοίας

Μυρσίνης Κοντογιάννη, Εφέτη

Παναγιώτης Μηλίτσης, Ειρηνοδίκης Α΄Αθηνών

Σταματία Γκαρά – Δημουλέα Ειρηνοδίκης