Ανθρώπινα Δικαιώματα – η προβληματική της ουσιαστικής προστασίας τους τον 21ο αιώνα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29 (1η ΗΜΕΡΑ)

 

17.30’ | Προσέλευση συνέδρων

 

 18.00’ | Έναρξη του Συνεδρίου

 Aπό τον Πρόεδρο της Ε.Δ.Ε., Χριστόφορο Σεβαστίδη, ΔΝ- Εφέτη

 

 Χαιρετισμοί

 

 19.00’ | Πρώτη θεματική ενότητα – Περιβάλλον  

Πρόεδρος:  Μαρία Χασιρτζόγλου, Αρεοπαγίτης, τ. διευθύντρια της πολιτικής κατεύθυνσης της Ε.Σ.ΔΙ.

 

Εισηγητές

  • Μαρία Καραμανώφ, Αντιπρόεδρος ΣτΕ,

«Η προστασία του περιβάλλοντος ως δικαίωμα και υποχρέωση την εποχή των κρίσεων»

  • Βασίλειος Φαϊτάς,

Εφέτης ΔΔ, μέλος του ΔΣ της Ένωσης Διοικητικών Δικαστών

«Το ιδιοκτησιακό ζήτημα και η διαχείριση των δασών στην Ελλάδα από τις απαρχές του νέου ελληνικού κράτους έως σήμερα.»

  • Παρέμβαση Δημητρίου Γρατσία, Δικαστή στο Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Συμβούλου της Επικρατείας:

«Η Σύμβαση του Aarhus: νεώτερες εξελίξεις σε επίπεδο Ε.Ε.»

 

20.00’ | Παρεμβάσεις – Συζήτηση

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 30 (2η ΗΜΕΡΑ)

 

09.30’ | Προσέλευση συνέδρων

Πρόεδρος: Νικόλαος Πιπιλίγκας, Αντιπρόεδρος Αρείου Πάγου

 

10.00’ | Δεύτερη θεματική ενότητα – Ελευθερία συναθροίσεων 

 Εισηγητές

  • Κωνσταντίνος Χρυσόγονος, Καθηγητής Α.Π.Θ.

«Ο νόμος για το δικαίωμα της συνάθροισης και το Σύνταγμα»

  • Βασίλειος Παπαστεργίου,

Δικηγόρος, μέλος του ΔΣ του ΔΣΑ και πρώην Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου

«Πανδημία και δικαίωμα συνάθροισης: όροι και όρια του περιορισμού ενός συνταγματικού δικαιώματος»

  • Alessandro Simoni,

Καθηγητής Συγκριτικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο της Φλωρεντίας

«Κίνδυνος, αβεβαιότητα και κοινωνικός έλεγχος: Συγκριτική άποψη σχετικά με τους περιορισμούς στην ελευθερία συγκέντρωσης κατά τη διάρκεια της έκτακτης ανάγκης covid-19»

11.00’ | Τρίτη θεματική ενότητα – Ελευθερία έκφρασης  

Εισηγητές

  • Βασίλειος Σκουρής,

πρώην Πρόεδρος του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ομ. Καθηγητής Α.Π.Θ.

«Η κριτική στις δικαστικές αποφάσεις»

  • Παναγιώτης Βενιζελέας,  Αρεοπαγίτης

«Δικαστές και Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης»

 12.00’ | Παρεμβάσεις – Συζήτηση 

 

16.30’ | Προσέλευση συνέδρων

 

17.00’ | Τέταρτη θεματική ενότητα – Εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα  

Εισηγητές

  • Άρις Καζάκος, ομ. Καθηγητής Α.Π.Θ.

«Ανεξαρτησία της δικαιοσύνης, δίκαιη δίκη και ισότητα στις εργατικές διαφορές»

  • Άγγελος Στεργίου, ομ. Καθηγητής Α.Π.Θ.

«Ο δικαστής ως εγγυητής του δικαιώματος στην κοινωνική ασφάλιση»

 

18.00’ | Πέμπτη θεματική ενότητα – Αρχή της ίσης μεταχείρισης

Εισηγητές

  • Ιωάννα Ξυλιά,

Εφέτης- Υπεύθυνη Οικονομικής Διαχείρισης Ε.Δ.Ε.

«Το δικαίωμα της μη διακριτικής μεταχείρισης λόγω φύλου- βία κατά των γυναικών»

  • Στέργιος Μήτας,

Επίκουρος Καθηγητής Φιλοσοφίας Δικαίου του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας

«Για το δικαίωμα στον έμφυλο αυτό- και ανα- προσδιορισμό: ολίγες σκέψεις»

 

 19.00’ | Παρεμβάσεις – Συζήτηση  

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 31 (3η ΗΜΕΡΑ)

09.30’ | Προσέλευση συνέδρων

Πρόεδρος: Διονυσία Μπιτζούνη, επ. Αρεοπαγίτης, Πρόεδρος της Εταιρείας Ελλήνων Δικαστικών Λειτουργών για τη Δημοκρατία και τις Ελευθερίες

 

10.00’ | Έκτη θεματική ενότητα – Δικαιώματα κρατουμένων 

 Εισηγητές

  • Ευτύχιος Φυτράκης, ΔΝ -Δικηγόρος

«Σωφρονιστική νομοθεσία και αντεγκληματική πολιτική: σύγχρονες τάσεις και προοπτικές»

  • Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης,

Καθηγητής Πανεπιστημίου Μακεδονίας

«Τα δικαιώματα των κρατουμένων στην Ελλάδα: διεθνείς δεσμεύσεις και νομολογία»

 

11.00’ | Έβδομη θεματική ενότητα – Δικαιώματα προσφύγων

Εισηγητές

  • Δημήτρης Χριστόπουλος, Καθηγητής Παντείου Πανεπιστημίου

«Αν το προσφυγικό ήταν πρόβλημα, θα είχε λύση»

  • Σαλώμη Μούζουρα, Εφέτης

«Η νέα Κ.Υ.Α: Τουρκία, ασφαλής τρίτη χώρα»

 

12.00’ | Όγδοη θεματική ενότητα – Δίκαιη Δίκη  

Εισηγητές

  • Jose Igresia Matos, Πρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης Δικαστών (IAJ) 

«Δίκαιη δίκη και δικαστική ανεξαρτησία –Μπορεί να υπάρξει η μία χωρίς την άλλη;»

  • Γεώργιος Σκιαδαρέσης, Αντεισαγγελέας Αρείου Πάγου

«Τεκμήριο αθωότητας και ΜΜΕ- παραβιάσεις και προστασία»

 

13.00’ | Παρεμβάσεις – Συζήτηση

7-12-2019 , Διαδικασίες Ευρωπαϊκού Δικαίου στο Ειρηνοδικείο

Πρόγραμμα

Εισηγήσεις

Ελένη Τζουνάκου, ΜΔΕ – Ειρηνοδίκης Άργους

Χρυσάνθη Παπαστάμου, ΜΔΕ – Ειρηνοδίκης Αθηνών

Καλλιόπη Χρονοπούλου, υπ. ΔΝ – Ειρηνοδίκης Καλαυρίας

Νίκη Καντούρου, υπ. ΜΔΕ – Ειρηνοδίκης Αθηνών

 

28/4/2018 – Η δικαστική ανεξαρτησία ως επιταγή του Κράτους Δικαίου και σκληρός πυρήνας του δικαιώματος σε δίκαιη δίκη

Πρόγραμμα

Εισηγήσεις

Χριστόφορος Σεβαστίδης, Πρόεδρος ΕΔΕ

Δημήτριος Βερβεσός, Πρόεδρος ΔΣΑ

Λ. – Α. Σισιλιάνος Αντιπ. ΕΔΑΑ και Καθηγητής Διεθνούς Δικαίου του Παν. Αθηνών

Peter M. Huber Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου στο Πανεπ. του Μονάχου

Th. Hochmann καθηγητής Δημοσίου Δικαίου στο Πανεπ. Reims Champagne – Ardenne

Νικόλαος Σαλάτας, Εφέτης Γεν. Γραμ. ΕΔΕ

 

Jose de Freitas Α’ Αντιπρόεδρος CCBE

Μαρία Χυτήρογλου, Αντιπ. Α.Π.

Άννα Λιγωμένου Αντιπρόεδρος Ελεγκτικού Συνεδρίου

 

 

 

24/11/2018 – ΗΜΕΡΙΔΑ ΝΕΩΝ ΕΙΡΗΝΟΔΙΚΩΝ

Πρόγραμμα

Εισηγήσεις

Μυρσίνη Κοντογιάννη, Εφέτης Βορείου Αιγαίου

Ακριβή Ερμίδου, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Ακριβή Ερμίδου, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Ελένη Ζαχαριάδου, Ειρηνοδίκης – Πρόεδρος του Τριμελούς Συμβουλίου Διεύθυνσης του Ειρηνοδικείου Αθηνών

Χρυσάνθη Θωμά, Πταισματοδίκης Αθηνών

Χαρίκλεια Χρονάκη, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Ασημίνα Γωνιάδου, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Κωνσταντίνος Ευαγγελόπουλος, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Γεώργιος Δελής, Ειρηνοδίκης Αθηνών

13/5/2017 – Επιστημονική Ημερίδα Εργατικού Δικαίου – Επίκαιρα θέματα ουσιαστικού και δικονομικού δικαίου στις εργατικές διαφορές

Πρόγραμμα

 

Εισηγήσεις

Χαιρετισμός Προέδρου ΕΔΕ

Κωνσταντίνος ∆. Ρίζος, ∆ικηγόρος ∆.Ν.

Μαρία Χασιρτζόγλου, Εφέτης

Βασίλειος Φαϊτάς, Πρόεδρος Πρωτοδικών ∆.∆.

4/11/2017 – Ημερίδα για τις προϋποθέσεις και την διαδικασία του Ν. 4469/2017

Πρόγραμμα

Εισηγήσεις

Χαιρετισμός Προέδρου ΕΔΕ

Φώτης Κουρμούσης, Ειδικός Τομεακός Γραμματέας

Ευάγγελος ΞΗΝΤΑΡΟΠΟΥΛΟΣ, Δικηγόρος Αθηνών

Νικόλας Δ. Κανελλόπουλος, Δικηγόρος Αθηνών

 

12,13/11/2016 – Διήμερο Επιμορφωτικό Σεμινάριο νέων Ειρηνοδικών με θέμα: ” Μελέτη και χειρισμός δικογραφιών – σύνταξη αποφάσεων – λοιπά καθήκοντα “

Πρόγραμμα Σεμιναρίου

Εισηγήσεις

Άγγελος Κανάς, Ειρηνοδίκης Αθηνών

Αικατερίνη Ζοβάνου Ειρηνοδίκης Α΄Αθηνών

Ασημίνα Γωνιάδου

Ελένη Ζαχαριάδου, Ειρηνοδίκης Α’

Ηλίας Κανελλόπουλος, Πρόεδρος Πρωτοδικών Αθηνών

Θεοκτή Νικολαϊδου, Εφέτης Ευβοίας

Μυρσίνης Κοντογιάννη, Εφέτη

Παναγιώτης Μηλίτσης, Ειρηνοδίκης Α΄Αθηνών

Σταματία Γκαρά – Δημουλέα Ειρηνοδίκης